Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

PKK'ya gece darbesi! Korsan ve Pars vurdu

Irak’ın kuzeyindeki Sincar Dağı ile Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Karaçok Dağı’nda bölücü terör örgütüne ait hedeflere Hava Kuvvetleri Komutanlığının Korsan çağrı kodlu 171. Filo ile Pars çağrı kodlu 181. Filo komutanlıklarına bağlı savaş uçakları bomba yağdırdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, gece düzenlediği hava harekatıyla, terör örgütü PKK’nın ikinci Kandil yapmaya çalıştığı Irak’ın kuzeyindeki Sincar Dağı ile Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Karaçok Dağı’ndaki hedefleri vurdu.

HULUSİ AKAR ANBEAN TAKİP ETTİ

Söz konusu bölgelerden gönderilen mühimmatın son dönemde Türkiye’de güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda kullanılması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri, saat 02.00’de hava harekatı düzenledi. Harekat, Genelkurmay Başkanlığı Karargahında kurulan merkezden komuta kademesi tarafından yakından takip edildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal hedeflerin vurulmasını anbean takip etti, harekatın her aşamasını yakından izledi.

TANKER UÇAKLARI DA GÖREV YAPTI

Hava Kuvvetler Komutanlığının önemli muharip filolarından kalkan savaş uçakları, bölücü terör örgütüne ait hedefleri eş zamanlı olarak vurdu.

Bölücü terör örgütüne yönelik daha önce düzenlenen harekatlardan farklı bölgelerdeki hedeflerin ilk kez vurulduğu hava harekatı bir saat sürdü. Büyük gizlilik içinde gerçekleştirilen harekata Korsan çağrı kodlu 171. Filo Komutanlığı ile Pars çağrı kodlu 181. Filo Komutanlığına bağlı savaş uçakları katıldı. Tanker uçakları da harekat sırasında görev yaptı.

Harekatla teröristlerin kullandığı barınakların yanı sıra haberleşme merkezi, mühimmat depoları ve komuta merkezinin de yer aldığı Sincar Dağı’ndaki 20, Karaçok Dağı’ndaki 19 hedef imha edildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının önemli muharip filolarından olan 171. Filo Komutanlığı, ağır bombardıman ve havadan yere taaruz görevlerini yerine getiriyor. Pars çağrı kodlu 181. Filo Komutanlığı ise terör örgütüne yönelik hava operasyonlarında önemli rol oynuyor.

LANTIRN SİSTEMİ

Gece alçak irtifa uçuş kabiliyetine sahip Pars filosundaki uçaklarda LANTIRN adı verilen, gece veya bozuk meteorolojik şartlarda bile pilota mükemmel bir görüş sunan, atılan özel bomba ve füzelerin hedefi isabetle vurmasını sağlayan sistem bulunuyor. Az sayıdaki ülkede bulunan bu sistemin, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ayrı bir güç sağladığı da vurgulanıyor.

Bir önceki yazımız olan Minik yürekleri, baba ile annesini ölümden kurtardı başlıklı makalemizde annesini, baba ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir