Burdur Haberleri, Burdur Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Topuklu ayakkabı giymenin zararları

Yüksek topuklu ayakkabılar sürekli giyildiğinde kan dolaşımınızın yavaşlamasından varis oluşumuna kadar birçok sağlık sorunlarına neden oluyor.
 
Birazdan vereceğimiz bilgilerden sonra topuklu ayakkabılarınızı rafa kaldırmayı düşünebilirsiniz.

İşte topuklu ayakkabının sağlığınıza olan zararları…

Sırt ağrısına neden oluyor 

Sürekli yüksek topuklu ayakkabı kullanmak bir omurganızın diğer omurgaya kaymasına neden olabilir. Bu da sinirler arasında sıkışmaya neden olur.  Böylelikle sırt kısmınızda ağrı meydana gelir.  Ancak yüksek topuklu ayakkabılarınızı çıkardığınızda omurgadaki geçici kayma tekrar eski haline döner.  Ve kaslardaki gerilme, ağrı hissi azalır.

Diz esnemesi meydana gelir

Topuklu ayakkabı giydiğinizde ağırlık merkeziniz ön tarafa doğru kayar.  Bu durum diz kısmında yer alan eklerde baskı oluşumuna neden olur.  Bu durum sadece ağrıya neden olmaz aynı zamanda dizde esnemeyi de meydana getirir. 

Denge problemi oluşur

Topuklu ayakkabı giymeye ne kadar alışırsanız alışın. Uzun dönem kullanılması sonucunda denge problemi yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.  Diz çevresindeki kaslarda meydana gelen aşırı gerginlik hissi denge probleminizin doğmasına yol açar.

Varisli damarlar meydana gelir

Topuklu ayakkabılar kan dolaşımında güçlükler yaşamanıza neden olur. Bu durumun sonucunda bacağınızda varis oluşumu kaçınılmaz olacaktır.  Bu tür ayakkabılar, bacaklardaki baskı ortamını arttırarak kanın yeterince baskılanmasına engel olur.

Bir önceki yazımız olan Makyajınızı değil, tatilinizi düşünün! başlıklı makalemizde kalıcı makyaj ve SAĞLIK Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi